V pondělí večer byla podepsána dohoda o nové radniční koalici v Pelhřimově. Podepsalo jí nesourodé uskupení tradičních stran ČSSD-ODS-KDU-ČSL a hnutí ANO (14 mandátů). Změna pro Pelhřimov bude v opozici spolu s TOP 09 a KSČM. Vítěz voleb ČSSD tak odstavil svého kandidáta Bohumila Kovandu, který získal ve volbách na jejich kandidátce nejvíce hlasů. Starostou by měl být František Kučera, kterého kromě Kovandy „přeskákal“ i hejtman Běhounek.

Z našeho pohledu přinesla vyjednávání o koalici řadu nepříjemných překvapení. „Respektujeme politickou dohodu tradičních politických stran, která však nerespektuje výsledky voleb, ale co respektovat nemůžeme je naprosto neseriózní jednání lídra ČSSD. Ten nám v pondělí (13. 10. 2014) potvrdil úterní schůzku k vyjednávání spolu s hnutím ANO a ve středu, bez zrušení, vyjednával o jiném půdorysu koalice,“ říká Ing. Renáta Marková ze Změny pro Pelhřimov. Na neuskutečněné středeční jednání, dorazil také čtvrtý zastupitel za ČSSD, pan Šimon, aby se až na místě z úst pana Kovandy dozvěděl, že pan Kučera vzkazuje, že schůzka ČSSD, Změny pro Pelhřimov a ANO se neuskuteční. Můžeme se jen ptát, jak je možné, že zástupci hnutí ANO o zrušení věděli.

Změna pro Pelhřimov je připravena být velmi přísnou opozicí, která bude kontrolovat kroky nové radnice a také bude požadovat prověření některých sporných kroků radnice v minulém období. „Tradiční politické strany se bály, aby se jim někdo nemohl podívat pod pokličku a nezpřetrhal vazby, a tak se spojily s těmi, kteří říkali, že bude líp, otázkou je pro koho?“ doplňuje Renáta Marková.

Zarážející pro zastupitele Změny pro Pelhřimov bylo také to, že během povolebních jednání se jen minimálně mluvilo o programu, ale především o tom, kdo jakou pozici obsadí a kdo s kým se „nemá rád“ a nemůže s ním spolupracovat. Skutečné jednání o programových průsečících a prioritách proběhlo až při jednání Změny pro Pelhřimov s TOP 09 v závěru minulého týdne, která spolu s námi také končí v opozici.

„Stávající situaci vnímáme tak, že občané ve volbách chtěli zachovat některé dosavadní prvky/osoby v zastupitelstvu, ale zároveň si řekli o změnu, a ta jim koaličními partnery nebyla dopřána“, doplňuje Ing. Renáta Marková.