Pelhřimov je město s úžasným potenciálem, který musíme využít!

Do letošních komunálních voleb v Pelhřimově zasáhne také kandidátka sestavená pouze z nezávislých kandidátů. Pod názvem Změna pro Pelhřimov kandiduje tým aktivních lidí působících v řadě oborů navíc s kandidáty s bohatými životními zkušenostmi. Lídrem kandidátky je Ing. Renáta Marková, kterou jsme požádali o rozhovor.

renata-markova-rozhovorProč vznikla nezávislá kandidátka?
Jsme tým Pelhřimáků, kteří mají svoje město rádi, není nám jedno, co se v něm děje a bohužel i neděje. Pelhřimov je město, které má velký potenciál nejen díky své poloze a není zcela využitý. Právě to chceme změnit. Jsme lidé, kteří v Pelhřimově žijí, mají tu svoje rodiny,nechceme jenom kritizovat, ale mnohem důležitější je se aktivně zapojit. Proto jsme se rozhodli jít do voleb. Těší mě, že na naší kandidátce je 62 procent žen a chceme toho využít. Mám zkušenosti z praxe, že ženský přístup k problémům města je daleko otevřenější, a to nejen v oblasti rodinné politiky, sociálních služeb či vnímání potřeb všech generací. Ženy na radnici prostě patří!

Proč jste byla vybrána jako lídr kandidátky?
Jsem aktivní člověk a ráda se zapojím do veřejného dění. Pracuji jako vedoucí oddělení evropských dotací, kde se setkávám s problémy řady měst na Vysočině a pomáhám s jejich řešením. To řeší i náš program, který nazýváme PLÁN PRO PELHŘIMOV, a je založený na třech hlavních pilířích. Pelhřimov je město s obrovským potenciálem a potřebuje konkrétní plán, včetně řešení bez obecných politických proklamací. Prostě konkrétní věci. Druhým bodem je zajistit na rozvojové aktivity finance a naše výhoda je, že víme, jak se v dotačních titulech a hospodaření města orientovat. Třetím pilířem je inspirace u jiných měst. To, co funguje v jiných městech, může fungovat i v Pelhřimově. Stačí mít dobrou vůli, nebát se inspirace a přizpůsobit to místním podmínkám. Prostě udělat Změnu v myšlení a přístupu k rozhodování o městě.

Prozradila jste část programu, jak jste jej tvořili?
Jedním z hlavních bodů našeho programu je větší zapojení veřejnosti do rozhodování o městě. Zastupitelé a radní musí s občany více a častěji mluvit, naslouchat jim a veřejnost musí vědět, jak rozhodují. Proto také chceme, aby byl na internetu a jinde zveřejněn záznam o jednotlivých hlasováních. Program jsme tvořili během prázdnin na základě řady ohlasů od lidí z našeho okolí. Každý z kandidátů přinesl témata, která obyvatele města trápí. Z těch jsme pak sestavili program.

Vidím, že v dokumentu je hodně bodů. Je jejich naplnění reálné?
Program jsme představili v těchto dnech. Rozhodně v něm není víc věcí, než se dá stihnout za čtyřleté období. Většina záměrů, které v programu máme, se dají realizovat velmi rychle a za minimální náklady. Víme také, na které rozvojové aktivity můžeme získat dotace v novém plánovacím období. Jsem pyšná i na to, že všichni kandidáti navíc podepsali Etický kodex kandidáta, čímž se zavázali pracovat podle morálních zásad a ve prospěch všech občanů.

Co můžete obyvatelům Pelhřimova nabídnout?
Nabízíme jim tým aktivních lidí, kteří se nebojí zapojit do vedení města. Nezávislé kandidáty, žádné straníky. A slíbit můžeme to, že budeme s lidmi mluvit a tvrdě pracovat pro město. Nabízíme jim Změnu, na které se mohou podílet. Změnu pro Pelhřimov.