Tandem s naším lídrem tvoří další výrazná tvář Změny pro Pelhřimov. Přečtěte si rozhovor s Renátou Markovou.

markova naucila jsem se bojovat

Proč jdete znovu do komunálních voleb se Změnou pro Pelhřimov?

Protože chceme lidem nabídnout alternativu k současnému vedení radnice. Nelíbí se mi, že současné vedení nebere v potaz nové vzory fungování a řízení města. Nelíbí se mi, že něco jiného říkají a něco jiného dělají. Příležitost by měl dostat každý a město by nemělo iniciativním lidem házet klacky pod nohy. To všechno jsou důvody, proč jdeme do voleb jako silná opozice znovu a proč jsme připraveni převzít odpovědnost za řízení města. A dalším důvodem je i to, že jdeme do voleb s týmem lidí a lídrem, kterým věřím a o nichž vím, že svoji práci pro město dělali čtyři roky v opozici odpovědně.

Co byste chtěla udělat ve vedení města?

Především se jinak začít bavit s lidmi, kteří chtějí vytvořit prostor, aby se v Pelhřimově mohli prosazovat a rozvíjet i menší spolky a dělat i drobné akce. Město potřebuje i svou klidovou zónu s řadou aktivit, kde si lidé mohou vybrat, co chtějí dělat.

Co Vám daly čtyři roky v zastupitelstvu?

Naučila jsem se bojovat za to, co si myslím, že je správné. K tomu jsou opoziční lavice výborným vzdělávacím prostorem. Naučila jsem se naslouchat jiným názorům ještě intenzivněji a v neposlední řadě i to, jak město funguje - a specifik v jeho řízení a správě je celá řada.

Co je důležité u komunálního politika v Pelhřimově?

Měl by být poctivý, měl by poctivě pracovat pro město a měl by si uvědomit, že spousta věcí už byla vymyšlených a dají se přizpůsobit podmínkám v Pelhřimově a použít. Politik v zastupitelstvu v Pelhřimově by se neměl bát změn v tom, jak se město řídí, jak se staví k investicím, ale i v tom, jakou bude mít dlouhodobou vizi.

Co je podle Vás největší chybou současného vedení?

To zabetonování se ve svých postojích, jednokolejnost a prapodivná setrvačnost, s jakou Pelhřimov řídí. Nic nového, žádná vize… To se musí změnit!

Napadlo Vás, že už znovu nebudete kandidovat?

Rozhodně ne, protože po těch čtyřech letech zkušeností z opozičních lavic, které neumožňují prosadit vše, co jsme slíbili, chci získat takovou pozici, díky které budeme mít příležitost ukázat změny a realizovat je. To, že nám mockrát současná koalice naše návrhy smetla ze stolu, pro mě byla dostatečná motivace se za správné věci „prát“ i nadále. Dobré věci je nutné prosazovat a já se v opozici naučila neutíkat z boje po prvním neúspěchu.

Pokud budete ve vedení města, co uděláte jako první krok?

Půjdeme si sednout s úředníky a promluvíme si s nimi o tom, jak funguje současný úřad a co mohou zlepšit. Představíme jim naše vize a to, jak nám mohou pomoci město posunout kupředu. Pak už by to byla jen spousta usilovné práce.

Jste expert na evropské dotace, může z nich Pelhřimov těžit?

Ano, ale musí se připravit na to, že nové období bude mít mnohem méně možností pro čerpání. Město se musí naučit plánovat, aby jen nečekalo na dotace, ale mělo investiční plán i z vlastních zdrojů. Dotace pak mohou být pomyslnou třešničkou na dortu městského rozpočtu, a ne něco, co by mělo město zachránit. Pelhřimov potřebuje jasnou strategii a být projekčně připraven na možné dotace, a to bohužel dnes není.

Proč by lidé měli volit Změnu?

Protože jsme ukázali, že umíme pro město pracovat, přinášíme nový vítr mezi staré kmeny, nejsme nikomu nic zavázáni a dlužni, a proto nemusíme před nikým ohýbat hřbet.