Lídrem kandidátky Změny pro Pelhřimov je Pavel Hájek, který čtyři roky vedl zastupitelský klub Změny a byl jedním z nejhlasitějších zastupitelů v uplynulém období. Pracuje jako manažer mediálního centra, které vydává řadu periodik a provozuje regionální televizní vysílání na Vysočině. Současně pracuje jako lektor strategické komunikace a poradce pro řadu státních a komerčních institucí v oblasti strategického řízení a strategické komunikace. Narodil se a vyrůstal v Pelhřimově. V něm i bydlí, a jak sám říká, rozhodně ví, že ve městě, které je pro něj „srdcovka“, chce i zestárnout.

 

hajek official portret 1

Proč jdete znovu do voleb?

To je jednoduché. Pelhřimov je můj domov, nikdy mě nenapadlo, že bych se stěhoval někam jinam, a když chcete žít na dobrém místě, musíte se o něj aktivně starat. Je řada věcí, které mi v Pelhřimově chybí, a někdy i těch, které mi v jednání radnice vůči občanům vadí. Kritizovat je snadné, ale zapojit se je mnohem důležitější. Proto jsme před čtyřmi lety šli do voleb, získali téměř 16 % a snažili se i v opozici věci měnit a pojmenovávat problémy města. Teď je třeba, abychom si nechali vystavit vysvědčení.

Co chcete Pelhřimovu nabídnout?

Když mluvíme o tom, že Pelhřimov potřebuje změnu, máme tím na mysli změnu v přístupu k jeho řízení. Vedení radnice by mělo být aktivní, mělo by plánovat s větším výhledem než jen na čtyři roky a rozhodně by nemělo spoléhat na setrvačnost, se kterou město bude fungovat v základních směrech téměř samo. Nechceme, aby se chodníky opravovaly jen poslední rok před volbami, ale průběžně podle dlouhodobého plánu. Každý by tak třeba věděl, kdy přijde na řadu chodník, který má před svým domem. Chceme, aby město v dobách, kdy se ekonomicky daří, vytvářelo rezervy na doby, kdy to tak nebude. Víte, Změna pro Pelhřimov nemá volební program, ale PLÁN PRO PELHŘIMOV. Nechceme slibovat, chceme lidem v Pelhřimově nabídnout jasnou vizi toho, jak bude vypadat město našich dětí. Máme deset hlavních priorit a pak jasné vize v jednotlivých oblastech. Nabízíme především alternativu k současnému složení radničního vedení. Myslíme si, že je čas, aby město spoluřídili i lidé, kteří jsou generačně jiný ročník a ve městě budou aktivně žít další desítky let.

Proč jste lídrem právě Vy?

Bylo to rozhodnutí celého týmu a podle mě i logické. Čtyři roky jsem byl hlavním mluvčím Změny a nebylo by vůči lidem fér se schovávat někam „dozadu“. S Renátou Markovou jsme silný tým, a proto je i celá naše komunikace založena na prezentaci nás dvou jako výrazných tváří Změny pro Pelhřimov a jejích názorů, vizí a postojů.

Co je Vaší prioritou jako lídra, jste připravený být třeba starostou?

Pracovat pro Pelhřimov a posunout město dál. To je moje hlavní priorita. Jsme připraveni nést odpovědnost za vedení města, a pokud se necháte napsat na první místo kandidátky, tak musíte být připravený i na to jít do funkce starosty nebo místostarosty. Porcovat medvěda, když ještě běhá po lese, je ale předčasné. Karty rozdají voliči a já to nechám zcela na nich.

Kandidátka není jen o lídrovi, ale i o dalších kandidátech. Jaký tým s Vámi jde do voleb?

Jsem moc rád, že mohu být lídrem takové kandidátky. Jsou to lidé aktivní, ve svých profesích odborníci a jsem moc rád, že nás doplňují i lidé s bohatými životními zkušenostmi. Tým Změny pro Pelhřimov se příliš nemění, v první desítce jsou lidé, kteří s námi pracují již čtyři roky.

Čtyři roky jste byli v opozici, dalo se v ní něco vůbec prosadit?

Rozhodně ano. Věcí, které jsme prosadili, je řada. Například na základě mého návrhu město začalo nakupovat mobilní telefonní služby centrálně pro všechny příspěvkové organizace a instituce města. Do té doby měla například jedna organizace na dvou svých střediscích jiného operátora a nikdo to neřešil. Prosadili jsme také hlasovací zařízení a zveřejňování toho, kdo jak hlasoval, a bylo toho mnohem víc. Myslím, že díky naší ostražitosti z pozice opozice se podařilo zabránit řadě špatných návrhů, a o tom práce v opozici je.

Nebyli jste jen „věčnými“ kritiky města?

Rozhodně ne. Každý se může podívat na to, jak jsme hlasovali, a naši zastupitelé vždy podporovali rozumné věci a investice ve městě. Jasně jsme řekli, že když nebude něco logické, tak se ozveme, a to jsme také udělali. Těch chyb a překlepů v materiálech projednávaných v zastupitelstvu, na které jsme upozornili, byla celá řada. Každý, kdo sledoval zasedání zastupitelstva, to jasně mohl vidět. A také jsme opakovaně chválili vedení města za rozumné investiční projekty, které město potřebovalo, a v takových případech jsme hlasovali pro. Řízení města má být o širší diskusi a tu jsme v zastupitelstvu naším příchodem nastartovali.

Jak jste v letošních komunálních volbách nastavili svou kampaň?

Myslím, že naší jasnou vizitkou jsou uplynulé čtyři roky v zastupitelstvu. Každý, kdo jej sledoval, zná naše názory, práci a postoje a velmi dobře ví, jak neústupně jsme hájili zájmy občanů. A především jsme celé čtyři roky aktivně komunikovali a naslouchali každému občanovi, který se na nás obrátil. To je naše hlavní kampaň a nyní jen lidem ukazujeme náš plán pro město a vizi, jak by se měl Pelhřimov řídit.

Co byste vzkázal voličům, kteří půjdou 5. a 6. října k volbám?

Rozhodně to, aby nezůstali doma a vyjádřili svůj názor a přání, kam má Pelhřimov směřovat dál. My se na jejich rozhodnutí těšíme.


PŘEČTĚTE SI NÁŠ KOMPLETNÍ VOLEBNÍ PROGRAM - KLIKNĚTE NA OBRÁZEK!

Plan pro Pelhrimov